Pass World Manager

Merhaba, Pass World şifre yönetim uygulamasıdır. Uygulamanın adı ise Password (Şifre) kelimesi ile World(Dünya) kelimesinin birlikte kullanılması ile oluşturulmuştur. Günümüzde bir çok alanda aktif olarak şifre kullanmaktayız. Örnek olarak sosyal medya hesapları,banka hesapları, forum ve online alışveriş siteleri gibi.

Peki bunca şifreyi nasıl oluşturuyoruz veya hatırlayabiliyoruz. Öncelikle hatırlanabilecek kolay şifreler oluşturmaya çalışıyoruz. Örnek olarak facebook için düşünürsek bunu hatırlamanın en kolay yolu facebookcaglar veya tüm alanlarda aynı şifreyi kullanmak oluyor. Böyle basit oluşturulan şifreler bize güvenlik seviyesinin en alt seviyede olduğunu göstermektedir. Tüm şifrelerimizin aynı fakat şifremizin P@2s WoR|_D gibi zor olduğunu düşünelim. Burada karşımıza çıkan problem ise şifremizi ele geçiren kişi diğer tüm hesaplarımızı da ele geçirmiş olacaktır. Bunun gibi problemlerle karşılaşmamak için tüm şifrelerimizin kullanıldığı platformdan bağımsız olarak en az 80 bit ve sayı, küçük büyük harf, karakter içermesi gerekmektedir.

Pass World, şifrelerinizi ekleyebileceğiniz ve onları güvenle yönetebileceğiniz bir uygulama sunmaktadır. Uygulama oluşturulurken ilk düşündüğümüz nokta insanlar neden bu uygulamayı kullansın? Bu soruya cevabımız Pass World oluşturulurken uygulama içerisindeki tüm bilgilerin telefon üzerinde kimseyle paylaşılmadan saklanmasıdır. Bunu nasıl sağladık. Pass World internet izni dahil olmak üzere kullanıcıdan hiç bir izin talep etmemektedir. Bu da uygulama içerisindeki bilgilerin dışarıya aktarılmamasını garanti etmektedir. Böylelikle Pass World üzerinde sakladığınız bilgiler dışarıdan erişime kapalı olmaktadır.

Pass World uygulamasını ilk kurduğumuz anda Şekil-1’de görüldüğü gibi bir ekranla karşılaşmaktasınız. Bu ekranda kullanıcı adı ve şifre belirlemektesiniz. Kullanıcı adını bir defa oluşturduktan sonra değiştiremezsiniz fakat şifrenizi istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz.

1Şekil-1 Pass World Login

Pass World Ana Ekran Şekil-2 tüm şifreleriniz listelendiği ana ekrandır. Bu ekranda şifreleriniz adı ve şifre açıklaması birlikte listelenir. Şifre Ekle butonuna tıklayarak Şekil-3‘te görüldüğü gibi şifre ekleyebilirsiniz. Hesabınız Silinsin mi? butonuna tıklayarak hesabınız ve tüm şifrelerinizi geri dönüşü olmaksızın silebilirsiniz.

Bu ekranda şifre adı ile arama yapabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz şifrenizin üzerine basılı tuttuğunuzda şifreniz telefonunuz hafızasına otomatik olarak kopyalanır ve kullanmaya hazır hale gelir. Düzenlemek istediğiniz şifrenizin üzerine tıkladığınızda şifre düzenleme ekranı açılmaktadır.

3

Şekil-2 Pass World Ana Ekran

Pass World Şifre Ekle Şekil-3′te şifre ekleme ve şifre oluşturma işlemlerini gerçekleştirebilmektesiniz. Şifre alanı, şifreniz ve eklenecek olan şifre için bir açıklama alanı bulunmaktadır. Şifre oluşturmak isterseniz sayı,harf veya karışık seçeneklerinden birisi seçerek şifrenizin karakter uzunluğunu belirledikten sonra sizin için şifre oluşturmaktadır.

4

Şekil-3 Pass World Şifre Ekle

Pass World Şifre Düzenleme ekranı Şekil-4‘te görüldüğü gibi eklenmiş olan tüm şifrelerinizi düzenleyebilmektesiniz.

7

Şekil-4 Pass World Şifre Düzenleme

Pass World çok basit ve kolay kullanım sağlamaktadır. Bir çok özellik eklenebilir fakat eklenen her özellik kullanım kolaylığı yerine karmaşıklığı arttırmaktadır.

Uygulama türkçe ve ingilizce olarak iki dili de desteklemektedir. Uygulamaya 1,99 TL gibi çok küçük bir ücret karşılığında sahip olabilmektesiniz. Ücretli olmasının sebebi reklamların kullanıcıyı rahatsız etmesidir.

Pass World için TIKLAYINIZ.

Teşekkürler.

Fikir Laboratuvarı