Bonsai nasıl ekilir?

Bonsai Nedir?

Bonsai: sanatı Japonya’ya 7-9. yüzyıllarda Çin’den gelmiştir. Çin’de Penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi vardır. Penjing’in bonsai’den farkı; bir tek saksıda bir ağaç değil, örneğin birkaç minyatür ağacın gölgesinde oturan bir köylü tasvir edilmekteydi.

Bonsai Japonca bileşik bir kelimedir.  Bon: Tabak  veya tepsi Sai: Ağaç vey bitki anlamına gelmektedir. Kendine özel teknikleri ve yetiştirme yöntemleri bulunan bonsai yetiştiriciliği aslında bildiğimiz ağaçların uygun saksılar içinde minyatürleştirilmesi, bodurlaştırılması ve ideal olarak ağaca minik ama yaşlı bir ağaç görünümü kazandırılması demektir.

Bonsai müthiş bir sanattır. 1000 yıllık bonsai‘lerin varlığı bilinmektedir. Siz yetiştirmeye başladığınızda bunu torunlarınıza onlarda torunlarına bırakabilirler.

bonsai

Hedefimiz resimdeki gibi bir bonsai elde etmektir.

Şimdi gelelim bonsai ilk olarak nasıl ekilir. Öncelikle sabır ve emek ister.

Sipariş etmiş olduğumuz bonsai tohumlarında 1-2 tanesini ekmeden önce 24 saat kadar suda bekletiyoruz. Çünkü bazıları çimlenmeyebiliyor. Daha sonra özel bonsai yetiştirme toprağın yetiştirecek olduğumuz saksı veya kabın içerisine koyuyoruz. Unutmayalım yetiştirecek olduğumuz saksı veya kabın altında delikler bulunmalıdır.  Bonsai tohumlarını saksının ortasından 1.5-2 cm derinlikte açarak yerleştiriyoruz. Daha sonrasında ilkokulda öğrendiğimiz çimlendirme tekniği olan bol bol güneş ve bol bol su vererek çimlenmesini sağlıyoruz. Çimlenme 2 ay kadar sürmektedir. 

Bonsaimiz büyümeye devam ettikçe yazmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir