Hackathon nedir?

Hackathon nedir?

Hackathon (ayrıca hack günü, hackfest ya da codefest olarak da bilinir) bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olaydır.

Hackathon kültürü Avrupa ve Amerikada oldukça yaygınlaşmış hatta dünya çapında hackathonlar düzenlenmektedir. Ülkemizde ise son yıllarda kurumlar yavaş yavaş benimsemektedir.

Kurumlar hackathon düzenlerken birkaç farklı amaçları bulunmaktadır. İlk amaç sistemlerine yeni özellik kazandırmak veya iş alanları ile ilgili yeni projeler üretmektir. İkinci amaç ise personel alımıdır. İşe eleman alacaklarında kişilerin hackathon boyunca ne yaptıklarını incelerler ve kendilerine uygun ise işe alımını gerçekleştirirler.

Hackathon’a katılanlar ise hackathon deneyimi elde ederler. Bunlar; çok kısa süre içerisinde bir proje geliştirmek zorunda kalmak, zaman ve proje yönetimi, takım halinde çalışma gibidir. Katılımcılara  bir diğer faydası da iş alanlarındaki çevrelerini genişletmektir.